Знаєте, як горить ліс? Вогонь швидко рухається, безжально спалюючи все на своєму шляху, не даючи шансу вижити ні рослинам, ні тваринам.
З початку року на територіях київських лісів було виявлено 77 загорянь на загальній площі 26,2 га. З них 42 випадки сталися вже у квітні – за перші 8 днів згоріло 11 га лісу. Наймасштабнішою стала пожежа у Білодібровному лісництві, горіло 1,5 га з торф’яними ґрунтами біля «Болота Ковпит». За аналогічний період 2019 року було ліквідовано 10 пожеж на загальній 2 га, до квітня жодних загорянь не було.
Ліквідація 77 пожеж на площі 26 га – це витрати від 120 до 150 тис. грн., які можна було вкласти у розвиток лісу.
В. о. генерального директора КО «Київзеленбуд» Олексій Король зазначає: «Столичні ліси – це 85% соснових насаджень, які ростуть на сухих ґрунтах. Сосна дуже швидко згорає, а щоб ліс відновився потрібно 30-40 років. Лісопаркові господарства, що входять до КО «Київзеленбуд», постійно працюють над тим, щоб мінімізувати кількість пожеж: влаштовують мінералізовані смуги, встановлюють інформаційні щити, створюють зони відпочинку, де можна розводити багаття».
За словами Олексія Короля, у боротьбі з вогнем київським лісівникам допомагають сучасні технології: «Важливо вчасно побачити навіть найменше задимлення, щоб не допустити розповсюдження вогню і в найкоротший термін ліквідувати його. У цьому допомагають сучасні системи відеоспостереження. Та повністю позбутися лісових пожеж можна буде лише тоді, коли люди почнуть дотримуватися правил поведінки на природі, припинять палити суху траву і сміття».
У майже 90% лісових пожеж винні люди. Найчастіше причиною є необережне поводження з вогнем і недотримання правил поведінки – залишки непогашених вогнищ, недопалків, сірників. При спалюванні рослинного покриву на сільгоспугіддях вогонь швидко може дійти до найближчого лісу. Лише близько 1% лісових пожеж виникає внаслідок природних чинників, наприклад, блискавок.
Лісові пожежі є двох типів – низові і верхові. Низова пожежа знищує підстилку, обгорають кореневі лапи дерев, що призводить до їх загибелі, змінюється середовище існування червонокнижних рослин, а відтак виникає загроза їх зникнення. Вона рухається зі швидкістю до 3 метрів за хвилину, але при сильному вітрі (понад 6 м/с) переходить у верхову, яка за 1 хвилину охоплює вже 100 метрів – горять крони дерев до самих верхівок. І шансів вижити у мешканців лісу дуже мало – місця їхніх поселень знищуються, тварини згоряють живцем. А київські ліси – це домівка для козуль, білок, їжаків, лисиць та зайців, тут мешкають сови, кажани, дрозди, шпаки та інші звірі й птахи.
Крім того, пожежі стають причиною погіршення якості повітря, смогу, що зависає над містом зранку та ввечері. У період лісових пожеж реєструють збільшення викидів діоксиду азоту та сірки, формальдегіду й фенолу.
Не грайтеся з вогнем, не смітіть на природі, не знищуйте все живе навколо! Бережіть ліс!