Лісопаркові господарства Києва особливу увагу приділяють охороні молодих хвойних насаджень, які найчастіше страждають в цей період від вандалів. Передбачені спільні рейди та патрулювання із залученням працівників державної екологічної інспекції та патрульної поліції.
Безпосередньо у місті районні КП УЗН починають обробляти ялини, сосни, туї та ялівці на своїх балансових територіях репелентами, що розкриваються неприємним запахом у теплому приміщенні, та клеєво-крейдяною сумішшю, яка лишає на рослинах «брудне» забарвлення. На оброблених деревах є відповідні оголошення. Проте, не радимо ризикувати та випробовувати долю, навіть якщо оголошення немає.
Відповідно до чинного законодавства, розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням незаконною вирубкою хвойних дерев, в залежності від розміру дерева:
– у лісах становить від 519 грн. до 2347 грн. залежно від розміру дерева (постанова КМУ від 23.07.2008 № 665);
– у межах міста та інших населених пунктів становить від 1152 грн. до 1852 грн. (постанова КМУ від 08.04.1999 № 559).
Крім того, згідно зі статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, лісопорушники сплачують штраф за незаконну рубку хвойних дерев у розмірі від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1020 грн.), а посадові особи від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподаткованих мінімумів (2550-5100 грн.).
За незаконне вирубування лісових насаджень також передбачена кримінальна відповідальність. Так, статтею 246 Кримінального кодексу України визначено, незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-25500 грн.) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, караються штрафом від тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів (25500-34000 грн) доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Дії, передбачені частинами першою, другою чи третьою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.