Досвід Праги для утримання зелених насаджень Києва: компостний парк, сучасна техніка та ревіталізація зелених зон

З 8 по 11 листопада 2021 року на виконання доручення Київського міського голови делегація представників КО «Київзеленбуд» та підприємств, що входять до комунального об’єднання, перебували з візитом у місті Прага з метою обміну досвідом.

Прага неодноразово входила до рейтингів найзеленіших та найекологічніших міст Європи та світу. Тож цікаво було дізнатися, як столиця Чехії дбає про зелені насадження, розвиває зелені зони та піклується про водні об’єкти. В подальшому це допоможе удосконалити утримання зелених просторів Києва.

Єдиною і найбільшою муніципальною організацією, яка займається утриманням зелених насаджень у м. Прага, є міська компанія «Ліси». Назва підприємства історична і збереглася з тих часів, коли її працівники опікувалися лише лісами та луками. З часом додалися найважливіші для міста об’єкти: загальнопразькі парки та водотоки, а також напрямок екоосвіти. Багато в чому підхід до утримання зелених зон схожий із Києвом. А сучасне технічне оснащення дозволяє зробити його дещо легшим. Наприклад, техніка для розчищення територій, транспортування деревини, викошування трави, зокрема, на схилах, для боротьби із травою на бруківці та інших дорожніх покриттях. Для обстеження дерев використовують томограф PICUS. Він є аналогом арботома, який КО «Київзеленбуд» застосовує для діагностування внутрішнього стану дерев з 2021 року.

Особливу увагу члени делегації звернули на компостний парк, який з 2017 року працює на базі муніципального підприємства «Ліси». Це майданчик площею 0,6 га для переробки опалого листя та рослинних решток на компост. Для його повноцінного функціонування потрібні 5 різних за функціоналом машин (для перевезення відходів, перевертання маси, подрібнення, відсіювання компосту). Максимально за рік тут можна переробити на компост 7000 тонн біовідходів. Отриманий компост має сертифікат органічного добрива. Досвід централізованої переробки опалого листя на компост актуальний для Києва, адже кожної осені наше місто збирає близько 120 тис тонн листя.

У Празькому інституті планування та розвитку обговорювали, як відбувається створення зелених просторів, яку участь у цьому бере громадськість. Представники КО «Київзеленбуд» зазначили, що з 2015 року у Києві статус зеленої зони отримали більше 500 земельних ділянок і майже стільки ж об’єктів було відремонтовано та реконструйовано, а також розповіли про успішні приклади фітнес-парку «Озеро Лебедине», парків  «Наталка» та з водними об’єктами на Троєщині.

Також в інституті розповіли про прийняття «Нових стандартів по висадженню дерев та використання дощової води для озеленення». Чеські колеги сподіваються, що даний документ дозволить врегулювати не лише правила висадження рослин, а й правильно підводити дощову воду до них і відводити її там, де це загрожує підтопленнями. Останні особливо часто трапляються у Празі через близьке розташування ґрунтових вод до поверхні. Для Києва ж досвід раціонального використання дощової води є актуальним у зв’язку із недостатньою кількістю вологи. Тому важливо спостерігати за тим, як втілюється цей досвід у Празі, щоб потім використати його на користь київських зелених насаджень.

У Департаменті охорони навколишнього середовища м. Прага обговорювали оновлення міських парків. Цікавим досвідом є створення парків на колишніх сільськогосподарських угіддях, коли на великих зелених площах можна створити парки, застосовуючи геопластику, як наприклад новий парк U Čeňku. Донедавна це було стандартне обробне поле, а з 2018 року територія перетворилася на місце для відпочинку з доріжками, лавами, урнами, поодинокими деревами та ділянками з лісовими насадженнями. На території іншого ландшафтного парку Lítožnice раніше були виявлені археологічні знахідки германського поселення римського часу. Зараз територію ревіталізовано: відновлено історичний Літожницький став, відремонтовано дамбу та збудовано нові водоскиди, а також кілька островів.

Чи не найвідомішою окрасою Праги є королівський заповідник Stromovka, заснований у 16 ст. На даний час є пам’яткою природи та культури – це найбільший ландшафтний парк з великою кількістю деревних порід. На окремих деревах є цвяхи з номерками – це інвентаризація дерев, яку веде Департаменту охорони навколишнього середовища. Середня частина парку була повністю реконструйована після повеней у 2002 та 2013 роках, зокрема, було збудовано 3 нових водойми.

У кожному з цих парків було ревіталізовано водойми: розчищено та каменем укріплено береги. Ця технологія нагадує габіонне укріплення берегів.

Київська делегація запросила колег із Праги відвідати Київ, щоб показати, як змінилося місто за останні 7 років. Також було домовлено продовжити співпрацю з метою знаходження ефективних рішень для кожної сторони.